نوشته

آقاگل رو که دیدم یاد اولین کتابی افتادم که خوندم. یه سرظهرِ اوایل یه تابستون بی‌حوصله توی حیاط خونه مادربزرگ دنبال یه سرگرمی بودم. عموی من یه قفسه پر از کتاب داشت با کلی اسمای عجق وجق: بازار اسلحه، فیدل و مذهب، تاریخ احزاب ایران، راز فال ورق، هاکلبرفین (با اون جلد کلفتش که آدم رو به وحشت می‌انداخت)، اندیشه ی اسلام معاصر و کلی کتابای دیگه با جلد کاهی و شبیه به هم که حالا فهمیدم امضای نشر خوارزمی بوده. برخلاف الان، اون موقع و برای یه بچه نه‌-ده ساله خیلی بی‌مزه به نظر می‌رسید. لابلای اونا یه کتابی بود که جلد خیلی قشنگی داشت. کلی داستان فقط توی همون جلدِ پرنقش و نگار ذهن آدم رو قلقلک می‌داد، چه برسه به داخلش. اسم کتاب هفت برادر و یک خواهر: ۱۹ افسانه از آسیای میانه بود. کل تابستون من رو این کتاب پر کرد. کیف می‌کردم از خوندن داستاناش. خیلی کند پیش می‌رفتم ولی هم از اینکه دارم یه کتاب واقعی (!) می‌خونم قند توی دلم آب می‌شد و هم اینکه داشتم واقعا می‌خوندم. منظورم از کتاب واقعی هم کتابایی غیر از اون کتابای کودک مربعی شکل چار-پنج صفحه‌ای بود. دوست داشتم مثل عموم از این کتابای بزرگونه بخونم ولی در عین حال توی عالم بچگی دوست داشتم بچگونه هم باشه و من بفهممش. و این کتاب عجیب هر دوتا رو با هم داشت. الان هیچی از اون ۱۹ داستان یادم نیست به جز یه بخشی از یکیشون که دختره با برادرش داشتند از چیزی فرار می‌کردند و دختره هر بار بخشی از وسایل همراهش رو می‌انداخت پشت سرش و اونا یه مانعی می‌شدند واسه کسی که اونا رو دنبال می‌کرد. مثلا یادمه یکی از چیزا شونه‌اش بود که وقتی انداخت پشت سرش بزرگ شد و جلوی اون فرد/موجود رو گرفت. 

جالب اینجاست که چیز خاصی از این کتاب یادم نیست جز جلدش. ولی همین کتابی که هیچی ازش یادم نیست من رو کتابخون کرد. شاید اگه کتاب دیگه‌ای می‌خوندم و ازش خسته می‌شدم دیگه هیچ‌وقت سراغ کتابا نمی‌رفتم. شاید دیگه بعدش م توی بازار سراغ اون دست‌فروشه نمی‌رفتیم و من اولین کتابای خودم رو نمی‌خریدم. دوتا کتابی که هنوزم با دیدن جلدشون حالم خوش می‌شه. چون اون وقتا عاشق داستانای کارآگاهی بودم. کاش ناشرا اهمیت طرح جلد رو بفهمند. کاش بدونند که یه طرح جلد خوب چقدر می‌تونه به کتابخون کردن بچه‌ها کمک کنه. یه طرح جلد خوب می‌تونه یه مشتری دائمی حداقل واسه پنجاه-شصت سال آینده ناشرا ایجاد کنه.

چه خوب می‌شد اگه شماها هم توی این روز از اولین کتابایی که خوندید بنویسید و بگید چرا جذبشون شدید. 

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها